خواص درمانی عسل

حالت شب

[space_20]

? عسل، معجونی برای پوست زیبا

عسل می تواند شگفتی هایی برای پوست شما داشته باشد. به همین دلیل، امروزه شما آن را در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست پیدا خواهید یافت. عسل به عنوان یک عامل ضد پیری و مرطوب کننده عمل می کند. این ماده سرشار از آنتی اکسیدان های طبیعی است که دارای خواص ضد میکروبی است. عسل به محافظت از پوست شما از اشعه های مضر UV کمک و توانایی جوان سازی دوباره پوست را تسهیل می کند.

همچنین عسل دارای توانایی جذب و حفظ رطوبت است، و این در نگه داشتن پوستی به خوبی آبدار، تازه و انعطاف پذیر کمک می کند. شناخته شده است که زنان باستان از عسل و شیر برای حفظ طراوت پوست، درخشنده و صاف استفاده می کردند. در اینجا برخی از دستور العمل های آسان، از ماسک صورت و لایه بردارها که شما می توانید در خانه امتحان کنید، آورده شده است.

ماسک صورت – دستور العمل اول

مواد مورد نیاز؟

۱ قاشق چای خوری عسل (عسل ترجیحا خام)

۱ قاشق چای خوری روغن زیتون

یک عدد زرده تخم مرغ

روش کار:

همه آنها را با هم مخلوط کرده  و آن را به صورت خود بمالید. به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه صبر کرده و سپس آن را با آب گرم بشویید.

این ماسک به شما در حذف تیرگی های ناشی از تابش آفتاب کمک می کند و باعث می شود که پوست درخشانی داشته باشید.

ماسک صورت – دستور العمل دوم

مواد مورد نیاز؟

۱ قاشق چای خوری عسل

۱ قاشق چای خوری مولتانی میتی (Multani Mitti) که تحت عنوان خاک رس قهوه ای نیز شناخته می شود.

۱ قاشق چای خوری آب لیمو

روش کار:

مواد را به خوبی مخلوط کنید تا به شکل خمیر چسبناکی در آید. سپس آن را به پوست خود بمالید و پس از گذشت ۱۵ دقیقه

آن را با آب گرم شستشو دهید.

از این ماسک برای افزایش دلربایی صورت خود استفاده کنید.

دستور العمل لایه بردار صورت

از این کرم لایه بردار برای حذف سلولهای مرده پوست از ریشه ی آنها استفاده کنید. علاوه بر این، این کرم  به پایان دادن به دانه های سرسیاه کمک می کند. این یک لایه برداری خوب برای پوست چرب و همچنین خشک است. استفاده از این کرم باید حداقل یک بار در هفته انجام شود.

موارد مورد نیاز؟

عسل

آب لیمو

شکر

روش کار:

مواد را مخلوط کرده و به آرامی آن را بر روی پوست خود بمالید. حدود ۱۰-۱۵ دقیقه صبر کرده و سپس آن را با آب گرم بشویید.

عسل پوست را عمیقا تمیز، آب لیمو آن روشن و شکر به عنوان یک کرم لایه بردار عالی عمل می کند.

? عسل، از بین برنده آکنه

داشتن آکنه شرم آور و ناتوان کننده است. عسل منجر به خلاص شدن کسانی که مبتلا به آکنه مزمن هستند، می شود. عسل نقش بسیار مهمی در درمان آکنه ایفا می کند. آکنه توسط بالا رفتن چربی و چرک بر روی پوست ایجاد می شود.

از آنجا که عسل می تواند ناخالصی ها را از منافذ موجود بر روی پوست جذب کند، به عنوان یک عامل پاک کننده ایده آل عمل می کند. عسل همچنین یک ضد عفونی کننده طبیعی است، پوست شما را تسکین و التیام می بخشد. به همین دلیل است که اغلب برای خلاص شدن از جوش استفاده می شود.

هنگامی که شما عسل می خرید، مطمئن شوید که شما عسل خامی می خرید. عسل خام نتایج بهتری از عسل منظم به دست می دهد، زیرا تمامی مواد سودمند آن، به دلیل آن فیلتر نشده است، دست نخورده باقی مانده است. عسل ارگانیک (اصل) همچنین می تواند یک جایگزین عالی باشد.

عسل می تواند به طور مستقیم بر روی پوست شما اعمال شود. آن را خشک نمی کند، بنابراین یک لایه نازک استفاده کنید به طوری که بر گردنتان چکه نکند. می توان آن را به مدت ۳۰ دقیقه یا بیشتر روی پوست نگه داشت، با این حال، قبل از انجام این کار لطفا یک تست پوستی انجام دهید تا مطمئن شوید که شما به آن حساسیت ندارید.

مقدار کمی به فک خود بمالید و اجازه دهید به مدت ۳۰ دقیقه باقی بماند و اگر هیچ واکنشی وجود نداشت، بنابراین می توانید آن را به تمام صورت خود بمالید. پس از انجام این کار و گذشت ۳۰ دقیقه، آن را با آب ولرم بشویید و صورت خود را با ملایمت خشک کنید. آرام باشید، صورت خود را مالش ندهید که ممکن است آکنه شما را تحریک کند.

عسل می تواند آکنه را تنها در صورتی پاکسازی کند که بوسیله عفونت باکتریایی ایجاد شده باشد. اگر آکنه شما ریشه التهابی، هورمونی یا هر علت دیگر دارد، عسل ممکن است کافی نباشد. با این حال، برای تسکین آکنه موجود شما و التیام پوست تحریک شده شما کمک می کند. اگر مشکل شما حاد است و با درمان های طبیعی فروکش نکرده، بهتر است که با یک متخصص پوست مشورت کنید.

? عسل، تقویت کننده موی سر

عسل با تمام خوبی آن برای موهای شما شگفت آور است! کافیه بدانید که عسل چگونه مو را بهبود می بخشد! عسل موهای خشک، آسیب دیده و به دنبال آن کسل کننده را درمان می کند. عسل در حفظ رطوبت و خلاصی از خشکی و تکه های خارش دار در پوست سر کمک می کند. همچنین کمک می کند تا شما مویی تمیز، روشن، سالم و براق داشته باشید. ماسک موی زیر را  برای داشتن موهای صاف و براق امتحان کنید:

دستورالعمل ماسک عسل مو

مواد مورد نیاز؟

عسل

روغن زیتون (ترجیحا با غلظت زیاد)

لیمو (اگر مایل باشید می توانید لیمو را با ماست زده شده جایگزین کنید)

روش کار:

سه قاشق غذاخوری روغن زیتون و دو قاشق غذاخوری عسل را با هم حرارت دهید. سپس، یک قاشق غذاخوری آب لیمو اضافه کرده و خوب مخلوط کنید. مخلوط که هنوز گرم است به مو و پوست سر خود بمالید. اجازه دهید به مدت ۳۰ دقیقه یا بیشتر روی موهای شما باقی بماند و سپس شستشو دهید.

برای شستشو سریع:

پس از شامپو کردن موهای خود، دو قاشق چای خوری از عسل و آب لیمو را به سه فنجان آب اضافه کرده و هم بزنید. موهای خود را با این معجون بشویید و آن را به طور معمول خشک کنید.

برای تقویت سریع:

برای تقویت دادن به طور منظم از مزایای عسل به موهای خود، یک قاشق چای خوری عسل را با شامپو خود مخلوط و آن را به مو و پوست سر خود بمالید. با موهای خود ور برید تا  کف کنند و اجازه دهید به مدت دو دقیقه یا بیشتر بماند و سپس شستشو دهید. کار تمام است.

? عسل، تقویت کننده قدرت بینایی

خوب، این ممکن است برای برخی از شما که عسل را می توان برای مراقبت از چشم نیز استفاده کرد، عجیب باشد. مصریان باستان و هندی به مزایای عسل به عنوان یک دارو برای درمان بیماری های چشم پی برده اند. هنگامی که عسل بصورت روزانه استفاده شود، باعث بهبود بینایی و محافظت از آن می شود.

عسل همچنین در درمان عفونت چشم مانند قرمزی و خارش چشم ها، تراخم، ورم ملتحمه و دیگر بیماری های مشابه مفید است.

استفاده داخلی و خارجی عسل، مانع ایجاد آب سیاه در مرحله اولیه آن می شود. گفته شده است که عسل برای پیشگیری از آب مروارید نیز مفید است.

بسیاری از مردم به اثر رهایی بخش عسل از سندرم خشکی چشم پی برده اند. سندرم خشکی چشم در نتیجه خشک شدن مایع در قسمت سفید یا ملتحمه چشم بوجود می آید. در زیر چگونگی استفاده از عسل برای مراقبت از چشم توضیح داده شده است:

دستورالعمل تهیه محلول

مواد مورد نیاز:

۱ قاشق چای خوری عسل

۱ قاشق چای خوری آب گرم در داخل بطری

عسل را در آب گرم حل کنید.

وقتی سرد شد به صورت لوسیون یا حمام چشم به کار ببرید.

این ماده به عنوان یک شستشودهنده فوق العاده چشم برای از بین بردن عفونت چشم عمل می کند.

? عسل، کنترل کننده دیابت

عسل در درمان دیابت مفید است. زیرا یک منبع بزرگ از قندهای طبیعی مانند گلوکز، فروکتوز و مواد معدنی، همراه با ویتامین ها و مواد معدنی ضروری مانند مس، ید و روی در مقادیر کوچک است. عسل به شما یک تقویت کننده انرژی می بخشد، و یک گزینه بسیار سالم تر از قند یا شیرین کننده های تصفیه شده است.

عسل به عنوان یک جایگزین امن برای شکر سفید برای بیماران دیابتی در مدت زمانی که قند خون آنها از نزدیک نظارت می شود، در نظر گرفته شده است. از آنجا که سطح / نوع دیابت از فردی به فرد دیگر متفاوت است، بهتر است پس از مشاوره با دکتر خود قبل از مصرف عسل، با خیال راحت از آن به عنوان یک جایگزین استفاده کنید.

? عسل، کاهنده خطر بیماری های قلبی

در مجله بین المللی علوم غذایی و تغذیه منتشر شده در سال ۲۰۰۹ آمده است که عسل با بهبود گردش خون و جلوگیری از گرفتگی عروق، باعث سلامت قلب می شود. این ممکن است به این دلیل باشد که عسل سطح کلسترول مضر (LDL) را کاهش می دهد و همزمان سطح کلسترول خوب (HDL) در خون را افزایش می دهد. عسل به حذف کلسترول از دیواره رگ های خونی کمک می کند و مانع از ایجاد پلاک می شود.

عسل مخلوط با دارچین باعث احیا سرخرگ ها و سیاهرگ های قلب می شود، و کلسترول خون را تا ۱۰٪ کاهش می دهد.

۱-۲ قاشق غذاخوری عسل و ۳/۱ قاشق چای خوری دارچین را به آب گرم اضافه کرده و روزانه از آن میل کنید. با استفاده از آن به صورت منظم، این معجون باعث کاهش خطر حملات قلبی می شود.

? عسل، کاهنده وزن

گنجاندن عسل در رژیم غذایی به کاهش وزن شما کمک می کند. نوشیدن هر روزه آب گرم با لیمو و عسل با معده خالی جزء نخست از همه برنامه های کاهش وزن و سم زدایی است. این یک راه عالی برای پاکسازی کبد، حذف سموم و دفع چربی از بدن است.

برای اثر مطلوب، شما می توانید شکر تصفیه شده و شیرین کننده های مصنوعی خود را با عسل جایگزین کنید. با این حال، لطفا به یاد داشته باشید که باید آن را با ملاحظه مصرف کنید زیرا، یک قاشق غذاخوری عسل شامل حدود ۶۳ کالری است.

? عسل، افزایش دهنده سیستم ایمنی بدن

عسل دارای خواص ضد باکتری و آنتی اکسیدان بزرگی است که سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند. عسل از ابتلا به بیماری های مختلف مانند آنفولانزا، سرماخوردگی، و غیره کمک می کند.

به منظور بهبود سیستم ایمنی بدنتان، ۱-۲ قاشق غذاخوری عسل به آب گرم اضافه کردن و آن را روزانه با معده خالی میل کنید. برای تقویت بیشتر، اضافه کردن آب لیمو تازه و مقداری دارچین توصیه می شود.

? عسل، درمان کننده سرفه و گلو درد

عسل یک پیشگیری کننده موثر سرفه است و گلودرد را تسکین می دهد. اضافه کردن آن به چای یا آب لیمو گرم می تواند سرفه و عفونت گلو را کاهش دهد. عسل همچنین برای کودکانی که از سرفه شب و عفونت دستگاه تنفسی فوقانی رنج می برند نیز مفید می باشد. باید قبل از اینکه به رختخواب بروند، باید به آنها دو قاشق چای خوری عسل داده شود.

? عسل، یک شفا دهنده طبیعی

عسل یک عامل ضد باکتری فوق العاده است و در بهبود سوختگی، بریدگی ها، و زخم ها به هنگامی که بصورت خارجی اعمال شود، موثر است. عسل می تواند بصورت موضعی به خراشیدگی، پارگی، و حتی زخم نوک سینه اعمال شود، عسل بافت را سریع ترمیم و درد را تسکین می بخشد.

استفاده از عسل خالص در زخم های باز آنها را استریل نگه می دارد و مانع از عفونت بیشتر، فاسد شدن، و عوارض دیگر می شود. این امر به خاطر حضور یک عامل از بین برنده باکتریایی به نام inhibine است، که تنها در عسل خام یافت می شود. متاسفانه، inhibine به راحتی در طول پاستوریزاسیون از بین می رود.

? عسل، درمان کننده سوء هاضمه

برای قرن ها، عسل یک درمان خانگی محبوب جهت درمان مشکلات گوارشی بوده است. خواص ضد عفونی کننده عسل، اسیدیته در معده را از بین می برد و گوارش را بهبود می بخشد.

عسل همچنین خنثی کننده گاز معده نیز می باشد. همچنین برای درمان زخم معده، یبوست، تهوع، و غیره نیز به کار می رود. نوشیدن چای با عسل از اختلالات گوارشی جلوگیری می کند.

به کار بردن ۱- ۲ قاشق غذاخوری عسل قبل از وعده های غذایی سنگین بهترین راه برای خنثی کردن سوء هاضمه است و اگر شما در خوردن غذا زیاده روی کرده اید، برای کمک به حرکت غذا از دستگاه گوارش، به آب گرم عسل و لیمو اضافه کرده و میل کنید.

? عسل، کاهنده مشکلات دستگاه گوارش

یکی از موثرترین مزایای عسل خام حفظ مشکلات گوارشی در کمترین مقدار آن است. غلظت عسل خام باعث می شود که آن یک عامل موثر برای جلوگیری از ریفلاکس گاستروازوفاژیال (بازگشت اسید به مری) باشد، همچنین به عنوان رفلاکس اسید شناخته شده است. عسل خام همچنین می تواند اسهال باکتریایی در نوزادان را کاهش دهد.

? عسل، تامین کننده خواب شبانه خوب

کمی عسل قبل از رفتن به تخت می تواند به شما کمک کند تا خواب شبانه خوبی داشته باشید! و شما با نشاط بیشتری از خواب بیدار خواهید شد و آماده برای رویایی با جهان خواهید شد! عسل حاوی سطح بالایی از گلوکز و فروکتوز است. عسل منبع خوبی برای قند خون است. تعادل قند خون برای خواب خوب بسیار مهم است، و عسل تعادل فراهم می کند.

? عسل، فراهم آوردنده مواد مغذی

انجمن ملی عسل می گوید: “عسل حاوی مقدار کمی از یک رنج وسیعی از ویتامین ها و مواد معدنی از جمله نیاسین، ریبوفلاوین، اسید پانتوتنیک، کلسیم، مس، آهن، منیزیم، منگنز، فسفر، پتاسیم و روی است.” حضور چنین مواد معدنی زیادی، عسل را به گنجی از مواد مغذی تبدیل کرده است.

? عسل، حذف کننده باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک

بسیاری از مطالعات کنترل شده نشان داده اند که عسل حتی می تواند برای از بین بردن عوامل بیماری زا منتقله  از غذا مانند سالمونلا و اشریشیا کُلی مفید باشد. دانشمندان در ACMC در دانشگاه آمستردام اشاره کرده اند که عسل حاوی یک پروتئین defensin-1 است که پروتئین باکتریایی را می کشد و به این طریق ما را از تعدادی از بیماری ها حفظ می کند.

? عسل، افزاینده استقامت بدن

برای کسانی از شما که به ورزش پهلوانی علاقمندند و یا این که ورزش دوچرخه سواری می کنند، عسل می تواند به از بین بردن نیاز برای نوشابه های انرژی زا کمک کننده باشد. نوشیدنی های انرژی زا مانند گاتورید حاوی گلوکز و فروکتوز هستند، که عسل حاوی مقادیر زیادی از این مواد است. عسل ۱۷ گرم کربوهیدرات برای هر قاشق غذا خوری فراهم می کند. این می تواند یک جایگزین روشن برای نوشیدنی های انرژی زا باشد.

? عسل، ماده ای موثر برای سم زدایی بدن

عسل حاوی بسیاری از خواص آنتی اکسیدانی است. تحقیقات نشان میدهد که مصرف عسل به ژن های سم زدا در بدن تبدیل می شود. عسل به شما کمک می کند تا کیفیت خواب خود را بهبود ببخشید و خواص ضد باکتریایی، ضد میکروبی و ضد ویروسی مهیا می کند که شما را از تعدادی از بیماریها محافظت می کند.

? عسل، کنترل کننده رفلاکس اسید

عسل برای کنترل رفلاکس اسید فوق العاده است. از آنجا که عسل ۱۲۵٫۹ بار چسبناک تر از آب در دمای بدن است،  تا حدودی در جلوگیری از برگشت اسید معده به مری کمک می کند. بیماران مبتلا به شرایط گفته شده، هر زمان که آنها احساس می کنند علائم بیماری در حال نمایان شدن است، سعی کنند مقداری عسل بخورند.

? عسل، مرحم زخم ها

عسل دارای ترکیبات ضد باکتریایی و ضد التهابی است که به بهبود  زخم های روی پوست کمک می کند. کاربرد مداوم عسل و روغن زیتون به مدت دو تا سه هفته، نتایج مشهودی را نشان خواهد داد.

? عسل از بین برنده بیهوشی

پس از یک مهمانی مهیج، سرگیجه باقی مانده صبح می تواند مزاحمت ایجاد کند و تمام روز را در بر گیرد. دفعه بعد که شما خودتان را در چنین وضعیتی پیدا کردید، فقط  دو تا سه قاشق غذاخوری عسل بخورید. این کار باعث افزایش سرعت سوخت و ساز بدن می شود، و شما دوباره احساس شادابی و طراوت خواهید کرد که در هیچ زمانی تجربه نکرده اید.

? عسل تقویت کننده سیستم ایمنی

در سال ۲۰۱۰، دانشگاه آمستردام گزارش داد که عسل دارای یک پروتئین به نام defensing-1 است که در کشتن باکتری ها کمک می کند. مطالعه دیگری به این نتیجه رسید که با توجه به حضور این پروتئین، مصرف عسل سطح ایمنی بدن ما را افزایش خواهد داد و به مبارزه و مهار عفونت قبل از گسترش آن در بدن، کمک خواهد کرد.

? عسل برای ری هیدراسیون خوراکی

پس از مطالعه و تحقیقات گسترده، دیده شده است که عسل مدت زمان اسهال در نوزادان و کودکان را کوتاه می کند. با توجه به این ویژگی، می توان با خیال راحت عسل را به عنوان یک جایگزین برای قند خون در مایع خوراکی درمانی که به کودکان مبتلا به اسهال و اسهال خونی داده می شود، استفاده کرد.

منبع: ترجمه شده توسط فروشگاه اینترنتی بال اوی (خانه عسل)
کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است.

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
×
واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پیام به پشتیبان