کندوی روان _ Flow Hive

حالت شب

زنبور عسل، این مخلوق کوچک و پرکار از شهد گل‌ها، معجونی جادویی (عسل) می‌سازد که سرشار از مواد مغذّی و مفید است. اما برای خارج کردن این شهد طلایی لازم است زنبورها  را از قاب های عسل جدا کنیم (به کمک وسیله‌ای دودزا) و قابها را به محیط سربسته انتقال دهیم. سپس پولک برداری کنیم و در نهایت با استفاده از استراکتور عسل شهد را استخراج نماییم.

تمامی مراحل مذکور بسی کار دشواری هست ولی چون برای زنبورداران مرحله رسیدن به محصول هست، می تواند شیرین باشد. اما کندوی عسلی که قصد معرفی آن را داریم، این کار را تا حد زیادی آسان نموده است (البته نه برای زنبورداران).

کندوی روان ” Flow hive ” پیچیده ترین و پیشرفته ترین ابداع یا اختراع در زنبورداری از سال ۱۸۵۲ تا به حال بشمار می رود. این وسیله توسط استوارت و سیِدر اندرسن (Stuart & Cedar Anderson) که خود به زنبور داری اشتغال دارند، ساخته شده است. کندوی فلو هایو نتیجه پشتکار ده ساله آنهاست. این ابداع به شما اجازه می دهد تا بدون باز کردن در کندو و حتی کوچکترین مزاحمت و اختلال برای زنبور و فرایند کندو ، عسل تولیدی را برداشت کنید.

فلو هایو از چند قاب پلاستیکی تشکیل شده است. سلول های پلاستیکی این قابها از چیده شدن نوارهایی در کنار هم تشکیل می شوند. نیمی از هر سلول شش ضلعی در یک نوار و نیم دیگر آن در نوار مجاور قرار دارد. چفت شدن این دو نوار، سلولی را می سازد که زنبورها آن را با موم تکمیل خواهند کرد.

دیواره پشتی و ضلع انتهایی کندو شفاف هستند. بنا براین زنبوردار بدون آنکه نیاز به باز کردن کندو داشته باشد وضعیت عسل داخل سلول ها و شروع پولک کردن آن توسط زنبورها را می بیند. برای برداشت عسل از یک آچار فلزی شبیه به یک آچار آلن بلند که در داخل محل تعبیه شده در قسمت بالای قاب جا می گیرد و با چرخاندن ۹۰ درجه آن ، نوارهای پلاستیکی تشکیل دهندۀ سلول ها یکی در میان از جای خود حرکت کرده و سلول ها دو نیم می شوند.عسل داخل سلول های شکسته شده به سمت پایین جریان پیدا می کند. با توجه به شیب سلول ها به سمت داخل، عسل روی زنبورهای مستقر روی قاب نمی ریزد.

در طول قسمت پایینی قاب یک لولۀ پلاستیکی تعبیه شده که عسل های فروریخته از طریق شلنگی که به انتهای آن متصل می شود مستقیماً داخل شیشۀ عسل خواهد ریخت.

با بازگرداندن آچار فلزی به حالت اول خود سلولهای شکسته شده به حالت اول بر می گردند و قاب برای استفاده مجدد زنبورها آماده است.

?مزایا

· نظم و آرامش زندگی زنبورها را از بین نمی برد.

· این کندوها تلفات زنبورها و زحمات زیاد زنبوردارها برای برداشت عسل را از بین می برد.

· بدون پولک برداری دستی و استفاده از تجهیزات برداشت عسل، تخلیه عسل به آسانی صورت می گیرد.

?معایب

           · استفادده از قاب پلاستیکی به جای قاب با موم طبیعی که می تواند سلامت و ارگانیک بودن عسل را دچار مشکل کند.

· قیمت بالای این نوع کندو باعث شده تا در زنبورسراهای بزرگ نتوانند این نوع کندو را جایگزین انواع قبلی کنند.

· متعلقات این کندوها زیاد است و در صورت معیوب شدن یک قطعه، باید یک کندو کاملا کنار گذاشته شود.

· واردات این نوع کندوها باعث وابستگی و خروج ارز می شود.

?نتیجه گیری

در کل می توان گفت که این نوع کندوها مناسب زنبوردارن نمی باشد و تنها برای افرادی که مایل هستند در باغ و یا ویلای خود چند تا کندو داشته باشند و بدون انجام کارهای رایج زنبورداری عسل طبیعی و مطمنی را برداشت کنند، مناسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
×
واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پیام به پشتیبان