خواص و کاربردهای درمانی بره موم زنبورعسل و عصاره آن

حالت شب

شما احتمالا با عسل آشنا هستید و حتی ممکن است طرفدار گرده زنبور عسل یا ژله رویال باشید، اما آیا می دانید که عنصر مشتق شده دیگری از زنبور عسل، که خواص سلامتی باور نکردنی دارد، شناخته شده است؟ من در مورد بره موم زنبور عسل یا عصاره آن صحبت می کنم، همچنین “صمغ زنبور عسل” نیز نامیده می شود. بره موم چیست؟ یک مخلوط طبیعی است که توسط زنبور عسل از گیاهان و درختان جمع آوری می شود.

این ماده درمان کننده، نه تنها نگهبان زنبوران عسل در مقابل مزاحمان است، بلکه می تواند از همه نوع بیماری های ناخواسته نیز جلوگیری کند.

این ماده از زمان های قدیم توسط انسان ها از نظر پزشکی استفاده شده است. شما شگفت زده می شوید اگر بدانید که بره موم زنبور عسل دارای خواص ضد میکروبی، آنتی اکسیداتیو، ضد زخم و ضد تومور دارد.

بره موم زنبور عسل چیست؟

این ماده به عنوان مخلوط رزینی تعریف می شود که زنبور عسل بوسیله ترکیب کردن بزاق و موم با مواد جمع آوری شده از تراوش جوانه درختان، تنه درختان و سایر منابع گیاهی، بوجود می آورد. رنگ آن می تواند بسته به اینکه زنبور از چه چیزی از طبیعت جمع آوری می کند متفاوت باشد، اما معمولا بره موم زنبور عسل قهوه ای تیره است.

هنگامی که دانشمندان در مورد ترکیب شیمیایی بره موم دقیق بررسی کردند، آنها دریافتند که در واقع حاوی بیش از ۳۰۰ ترکیب طبیعی، از جمله اسیدهای آمینه، کومارین ها، آلدهید های فنولی، پلی فنل ها، تریویرپن ها، کینین ها و استروئید ها است. به طور کلی، بره موم خام از تقریبا ۵۰ درصد رزینها، ۳۰ درصد موم، ۱۰ درصد اسانس، ۵ درصد گرده و ۵ درصد ترکیبات مختلف ارگانیک تشکیل شده است. چیز جالبی در مورد این ماده، که برای عسل نیز درست است، این است که ترکیب آن همیشه بسته به زمان دقیق جمع آوری، محل جمع آوری و منابع گیاهی متفاوت است. (۲)

اگر به این فکر می کنید که بره موم زنبور عسل یک جادوگر سلامتی جدید است، من می خواهم به شما بگویم که استفاده از این محصول زنبور عسل به دوران ارسطو نزدیک به ۳۵۰ سال قبل از میلاد می رسد. مصری های باستان نیز در استفاده از آن جهت مومیایی کردن شناخته شده هستند، در حالی که یونانیان و آشوریان باستان از آن برای درمان زخم و تومور استفاده می کردند. (۳)

علم  نشان می دهد که بره موم زنبور عسل امروزه یک داروی باور نکردنی محسوب می شود. حالا، اجازه دهید به برخی مزایای خاص آن نگاه کنیم.

۱- بره موم در مبارزه با سرطان کمک می کند

یکی از دلایل علاقه من به بره موم زنبور عسل این است که دارای خواص ضد تومور و ضد سرطان است. در حال حاضر بیش از ۳۰۰ مطالعات علمی و مقالات با تمرکز بر بره موم و درمان سرطان وجود دارد.

به نظر می رسد دو پلی فنول بره موم به عنوان قوی ترین عوامل ضد تومور باشند. این دو پلی فنول، اسید کافئین فنیلل استر از بره موم صنوبر و آرتفلین سی از بره موم باکاریس هستند.

دانشمندان معتقدند که توانایی این ماده برای جلوگیری از ایجاد سرطان در هر دو مدل حیوانی و کشت سلولی انسانی احتمالا به دلیل توانایی آن برای مهار سنتز DNA در سلول های تومور و نیز توانایی آن برای ایجاد آپوپتوز (مرگ سلولی برنامه ریزی شده) سلول های تومور است .

یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۶ (از منطقه شمال تایلند) اثر عصاره بره موم بر رشد سلول های سرطانی را ارزیابی کرد. تمام عصاره ها، فعالیت آنتی اکسیدانی بالا را با افزایش محتوی فنول و فلاونوئید نشان دادند. به طور کلی، عصاره بره موم، خواص ضد سرطانی را نشان داد و بقای حیواناتی که قبلا تومور داشتند، افزایش یافت. این مطالعه اینگونه نتیجه می گیرد: “از این یافته ها، مشخص می شود که عصاره بره موم می تواند به عنوان عامل طبیعی به دست آمده، در درمان سرطان بسیار مفید باشد” (۴)

نتایج تحقیقات مشترک انجام شده بین بخش زنبور عسل موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و مرکز تحقیقات سرطان ایران و انیستو پاستور نشان می دهد بره موم در پیشگیری و درمان سرطان معده بر روی موش ها موثر بوده و این ماده دارای خاصیت ضد سرطانی است.

در ایران به صورت موردی یکی از بیماران که دارای غده سرطانی در سینه بود با استفاده از بره موم به مدت شش ماه تحت درمان قرار گرفت که نتایج درمان نشان داد، غده کوچک و درد بیمار کاهش پیدا کرده است که البته با یک مورد نمی توان نتیجه کلی برای تمام افراد گرفت.(مرکز جامع سرطان کشور)

۲- علائم و نشانه های کاندیدا (قارچ) را درمان می کند

کاندیدا یا کاندیدیازیس عفونت ناشی از کاندیدا آلبیکانس، یک بیماری قارچی است. این شایع ترین نوع عفونت قارچی موجود در دهان، روده و واژن است و ممکن است بر روی پوست و سایر غشاهای مخاطی تاثیر بگذارد. اگر سیستم ایمنی بهینه باشد، این نوع از عفونت قارچی به ندرت خطرناک است. با این حال، اگر سیستم ایمنی به درستی عمل نکند، عفونت کاندیدا ممکن است به سایر نقاط بدن منتقل شود، از جمله خون و غشاهای اطراف قلب یا مغز. (۵)

یک مطالعه منتشر شده در مجله تحقیقات فیتوتراپی (Phytotherapy) دریافت که عصاره بره موم کاندیدیازیس دهان را در ۱۲ بیمار مبتلا به التهاب و کاندیدیازیس مرتبط با پروستات مهار کرد. (۶) تحقیقات دیگری که در سال ۲۰۱۱ در مجله غذایی دارویی منتشر شد، ابراز کرد که به نظر می رسد  بره موم، محصول زنبور عسل با بیشترین فعالیت ضد قارچی است که اثر آن بر روی ۴۰ گونه مختلف قارچ، از جمله کاندیدا آلبیکانس، نشان داده شده است.(۷)

۳- تبخال (تبخال سرد) را متوقف می کند

عفونت ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) بسیار شایع است. HSV-1 علت اصلی عفونت تبخال بر روی دهان و لب است که معمولا به عنوان زخم های سرما و تبخال شناخته می شود.

ویروس تبخال می تواند در طول یک عمر درون سیستم ایمنی بدن انسان بی حرکت باشد و به طور دوره ای موجب بروز پرزهای قرمز شود و قبل از بهبودی به زخم های باز یا زخم باز تبدیل شود. هنگامی که به حال خود رها شوند، زخمهای تبخال معمولا حدود ۱۰ تا ۱۴ روز طول می کشند و به دلایل مختلف ناراحت کننده می شوند – باعث قرمزی، درد، سوزش و اغلب خجالت می شوند. HSV-1 همچنین می تواند باعث تبخال تناسلی شود، اما HSV-2 عامل اصلی تبخال تناسلی است.

خبر خوب این است که مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که بره موم می تواند هر دو HSV-1 و HSV-2 را از تولید مثل متوقف کند. مطالعه ای پیرامون افراد مبتلا به تبخال تناسلی در مقایسه پماد بره موم با پماد زوویراکس که یک درمان متعارف برای تبخال تناسلی است، نشان داد که پماد بره موم علائم عفونت را بهتر کاهش می دهد.

محققان چه کار کردند؟ افرادی که از پماد بره موم برای ضایعات خود استفاده کردند، سریع تر از کسانی که از پماد موضعی Zovirax استفاده کردند، بهبود یافتند. مطالعه دیگری نیز نشان داد که پماد ۳ درصد بره موم می تواند درد و مدت زخم های سرد را کاهش دهد. (۸)

۴- جلوگیری و درمان گلودرد های سرد و خفیف

مطالعات علمی نشان داده اند که عصاره بره موم می تواند به طور طبیعی از سرماخوردگی جلوگیری کند و همچنین مدت زمان سرماخوردگی را کم کند، که اغلب ممکن است شامل گلودرد شدید باشد. در یک مطالعه، عصاره آبی بره موم، به یک گروه از بچه های مدرسه ای بسیار جوان برای کل دوره سالی “فصل سرما” تجویز شد. دوز دقیق روزانه داده نشده بود، اما کودکان تجویز شده با بره موم سرماخوردگی کمتری با علائم حاد یا مزمن داشتند. عصاره بره موم (تلخی آن) نیز به خوبی تحمل شد. (۹)

در یکی دیگر از ارزیابی های علمی تعیین اثرات بره موم زنبور عسل بر سرماخوردگی، گروهی که عصاره بره موم (مقدار مشخص نشده) مصرف کرده بودند سریع تر از گروهی که دارو مصرف کرده بودند، از علائم سرماخوردگی رهایی یافتند. مخصوصا، علائم سرماخوردگی برای مصرف کنندگان عصاره بره موم، دو و نیم برابر سریعتر از افرادی که پلاسبو مصرف کردند، از بین رفت. (۱۰)

۵- مبارزه با انگل ها

ژیاردیازیس یک عفونت انگلی است که می تواند در روده کوچک رخ دهد و توسط یک انگل میکروسکوپی به نام ژیاردیا لامبلیا ایجاد می شود. شما می توانید ژیاردیا را از تماس با افراد آلوده یا غذای آلوده یا آب آشامیدنی مبتلا شوید. یک کارآزمایی بالینی با بررسی اثرات عصاره بره موم بر روی ۱۳۸ بیمار مبتلا به ژیاردیا، هم بزرگسال و هم کودکان، انجام شد. محققان دریافتند که عصاره بره موم منجر به میزان ۵۲ درصد بهبود در کودکان و ۶۰ درصد بهبود در بزرگسالان شد. (۱۱)

۶- بهبود باروری برای زنان مبتلا به آندومتریوز

یک آزمایش کنترل شده تصادفی پایلوت جهت بررسی اثر مکمل بره موم بر روی زنان با ناباروری و اندومتریوز خفیف، انجام گرفت. محققان دریافتند که مصرف بره موم زنبور عسل در دوزهای ۵۰۰ میلی گرم دو بار در روز به مدت شش ماه منجر به میزان بارداری ۶۰ درصد در مقایسه با ۲۰ درصد در گروه دارونما می شود. (۱۲) مطالعات اخیر نشان می دهد که همچنین بره موم می تواند زنان نابارور بدون آندومتریوز را به بار آورد.

بره موم را از کجا پیدا کنیم و چگونه آن را مصرف کنیم؟

عصاره بره موم، شربت بره موم، کپسول بره موم، قرص بره موم، پودر بره موم، اسپری بره موم، پماد بره موم و کرم بره موم معمولا در فروشگاه های بهداشت مواد غذایی و همچنین آنلاین قابل خرید است. شما می توانید تمام فراورده های ارگانیک زنبور عسل را از فروشگاه اینترنتی بال اوی خریداری نمایید.

اگر شما به دنبال آن هستید که ماده داخل بره موم زنبور را مصرف کنید، گزینه های زیادی از جمله عصاره مایع، کپسول، قرص یا پودر دارید. اگر نگرانی در مورد سلامتی شما در دهان شما باشد، مانند یک گلودرد، اسپری بره موم را پیشنهاد می کنیم. اگر شما به دنبال استفاده از بره موم در خارج یا بصورت موضعی هستید، می توانید پماد بره موم یا کرم بره موم خریداری کنید.

دوز توصیه شده از بره موم زنبور عسل معمولا ۵۰۰ میلی گرم یک بار یا دو بار در روز است. برای محصولات معمول موضعی، همیشه دستورالعمل های برچسب روی محصول را دنبال کنید.

این ها برخی از روش های خاص و مورد مطالعه هستند که می توانند در مصرف بره موم زنبور عسل استفاده شوند: (۱۳)

سوزش سرد و گلودرد: ۵۰۰ میلی گرم یک تا دو بار در روز.

زخم های سرد: پماد بره موم را به صورت سرد ۴ بار در روز بمالید.

تبخال تناسلی: پماد ۳ درصد بره موم را به ضایعات، چهار بار در روز بمالید.

ناباروری و آندومتریوز: ۵۰۰ میلی گرم دو بار در روز.

عفونت قارچی: یک عصاره الکلی حاوی ۲ گرم در هر ۲۵ میلی لیتر چهار بار در روز استفاده کنید.

آرتریت روماتوئید: یک محصول موضعی مطابق با دستور بسته بندی بمالید.

انگل: با یک متخصص بهداشت و درمان واجد شرایط در مورد محصول و دوز خود مشورت کنید.

اقدام های احتیاطی مصرف بره موم زنبور عسل

افرادی که به عسل، گرده زنبور عسل، ژل رویال، درخت بلوط یا صنوبر آلرژی دارند، نباید از این ماده استفاده کنند، مگر اینکه ابتدا آزمایش توسط متخصص آلرژی انجام شود.

این ماده ممکن است خطر خونریزی را در افراد مصرف کننده داروهای کاهش دهنده خون یا اختلالات خونریزی، افزایش دهد. از آنجا که بره موم ممکن است لخته شدن خون را کاهش دهد، حداقل دو هفته قبل از عمل جراحی، مصرف آن را متوقف کنید.

هنگامی که به عفونت های انگلی مانند ژیاردیازیس دچار می شوید، نباید بره موم به عنوان تنها درمان انگل ها بدون مشاوره اولیه با پزشک استفاده شود.

اگر آسم دارید، بعضی از متخصصان توصیه می کنند که کاملا از مصرف آن جلوگیری شود زیرا اعتقاد بر این است که برخی از مواد شیمیایی در بره موم ممکن است آسم را بدتر کند. با این حال، تحقیقاتی نیز انجام شده است که اثرات مفید آن را برای آسم نشان می دهد. (۱۴) اگر آسم دارید، قبل از مصرف بره موم، با پزشک خود صحبت کنید.

اگر باردار یا تغذیه با شیر مادر دارید، قبل از مصرف بره موم، با ارائه دهنده مراقبت های پزشکی خود مشورت کنید. اگر در حال انجام ملاحظات بهداشتی هستید یا هر دارویی مصرف می کنید، قبل از استفاده از بره موم، با پزشک خود مشورت کنید.

 

برای آشنایی با نحوه تهیه عصاره بره موم کلیک کنید.

 

منبع:

سایت دکتر آکسی (غذا دارو است)

ترجمه شده بوسیله فروشگاه اینترنتی بال اوی

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
×
واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پیام به پشتیبان