طرز تهیه عصاره بره موم از بره موم خام

حالت شب

بره موم یا “صمغ زنبور عسل” ترکیبی رزینی است که زنبور عسل آن را از جوانه های درخت و رزین های گیاهی جمع آوری می کند. بره موم توسط زنبورها (در کندو) برای خواص ضد میکروبی و ضد ویروسی آن استفاده می شود. برای آشنایی کامل با بره موم و نحوه جمع آوری و ترکیبات آن به این مقاله مراجعه کنید.

انسان ها نیز می توانند از این خواص بره موم بهره مند شوند. به دلیل قدرت سلامتی بخشی آن، بره موم یک ابزار بسیار مفید (و ارزان) برای درمان و پیشگیری از بسیاری از مشکلات سلامتی در انسان و حیوانات دیگر مانند مانند گاو، سگ، گربه و پرندگان است. برای آشنایی با کاربردهای درمانی بره موم به این مقاله مراجعه کنید.

بره موم می تواند خام یا فرآوری شده استفاده شود. در این مقاله یاد می گیرید که چگونه بره موم خام را به عصاره های بره موم (عصاره های الکل، آب و روغن) تبدیل کنید.

به دست آوردن عصاره بره موم بسیار آسان است. این یک محصول ارزشمند است که می تواند در مدت زمان کمتر و تنها با دو ماده (بره موم و حلال مناسب)، تهیه شود. در این مقاله نحوه ساخت عصاره  بره موم با استفاده از الکل، آب و روغن (به عنوان حلال) را توضیح می دهیم.

۱- تقسیم بره موم به قطعات کوچک:

برای آماده سازی بره موم خام برای عصاره گیری، ابتدا مواد اضافی درشت مانند قطعات چوب یا زنبور مرده باید برداشته شوند. سپس، برای به حداکثر رساندن سطح تماس بره موم با حلال مورد استفاده، باید آن را به قطعات کوچک شکسته و یا به بصورت پودر ریز، رنده کنید. اگر بره موم بیش از حد چسبنده باشد، باید چند ساعت در یخچال قرار داده شود. پس از آن، قطعات بره موم را به صورت ورقه های نازک بچینید تا سطوح تماس بین بره موم و الکل افزایش پیدا کند و باعث انحلال اجزای فعال بره موم شود.

تصویر ۱: تبدیل بره موم خام به قطعات کوچک

۲- انتخاب بهترین حلال (یا در دسترس ترین):

اگر محصول برای مصرف انسان استفاده شود، انتخاب حلال صحیح بسیار مهم است. به طور معمول، بایستی اتانول خالص (همچنین الکل خالص یا «الکل اتیل- C2H6O » نیز نامیده می شود) یا استثنائا، گلیکول (به عنوان روش ۳) استفاده شود. سایر الکل ها فقط در صورتی می توانند استفاده شوند که تعاملات فیزیولوژیکی داخلی و خارجی آنها به اندازه کافی شناخته شده و ایمن باشند.

به اصطلاح  الکل تغییر دهنده ماهیت، الکل ایزوپروپیل (Rubbing) یا متیل نباید استفاده شود. اگر عصاره ها فقط  برای کاربرد خارجی در نظر گرفته شوند، الکل ایزوپروپیل (rubbing) در بعضی موارد می تواند استفاده شود، اما کشورهای مختلف، از مواد شیمیایی مختلفی برای ساخت الکل خالص غیر قابل استفاده برای نوشیدن یا مصرف داخلی استفاده می کنند. به طور مشابه، انواع مختلفی از الکل های تغییر دهنده ماهیت برای مقاصد مختلف وجود دارد. در صورت استفاده از الکل ارزان، باید توجه داشت که مواد شیمیایی مورد استفاده برای الکل غیرخوراکی با استفاده در نظر گرفته شده سازگار باشد. مواد شیمیایی موجود در الکل غیرخوراکی می تواند با سایر مواد تشکیل دهنده محلول تداخل منفی داشته باشد، که در نتیجه اثرات مفید محلول کاهش می یابد و ممکن است باعث تحریک، سوختگی یا حتی مسمومیت شود. تصادفات مرگباری رخ داده اند که ناشی از الکل نامناسب استفاده در عصاره بره موم بوده است.

برای اکثر عصاره گیری هایی که جهت استفاده داخلی صورت می گیرند، می توان از جین، رم، کچاآزا، آراک یا سایر مشروبات الکلی خانگی تمیز استفاده کرد. این مشروبات معمولا حاوی کمتر از ۷۰٪ الکل هستند، اما برای عصاره گیری خانگی، نتایج قابل قبولی ارائه می دهند. میزان الکل نزدیک به ۷۰ درصد بهترین نتایج را به دست می دهد.

۳- تجهیزات مورد نیاز برای عصاره گیری در مقیاس کوچک:

– بطری بزرگ که بتوان درب آن را محکم بست.

– مقیاس (با حساسیت بالا برای کار با مقادیر کوچکتر)

– صافی (کاغذ فیلتر مخصوص، چند لایه پارچه نخی یا پنبه ای تمییز)

– وجود یخچال و فریزر خوب است، اما ضروری نیست

– منبع حرارت که برای تبخیر حلال لازم است

روش های عصاره گیری بره موم

روش اول: عصاره گیری با اتانول – ساده ترین روش برای عصاره گیری بره موم

غلظت دقیق عصاره مورد نظر ابتدا باید تعیین شود. غلظت اولیه بره موم که می بایست عصاره گیری شود، نباید بیش از ۳۰٪ باشد، زیرا عصاره گیری در غلظت های بالاتر بهره وری کمتری دارد. غلظت ۳۰٪ به این معنی است که مقدار بره موم ۳۰٪ و حلال ۷۰٪ کل حجم را تشکیل دهند. مقدار صحیح بره موم وزن شده است و حجم مناسب الکل اندازه گیری شده است (تصویر ۱ را ببینید). یک لیتر الکل ۷۰٪ تقریبا ۸۶۰ گرم وزن دارد، یک لیتر الکل ۵۰٪ تقریبا ۹۰۰ گرم وزن دارد و به همین ترتیب.

الکل و بره موم را داخل ظرف بریزید، به صورت مختصری ظرف را بالا نگه دارید و آن را تکان دهید. تکان دادن ظرف را یک یا دو بار در روز تکرار کنید، مخلوط را حداقل به مدت سه روز در یک مکان تاریک گرم قرار دهید. برای رسیدن به بهترین نتایج، باید بره موم بیش از یک هفته در الکل بماند.

بعد از یک یا دو هفته، مایع آماده می شود و باید بوسیله یک پارچه تمیز کاملا نخی یا پنبه، یا کاغذ صافی فیلتر شود. به منظور افزایش کارآیی فیلتراسیون می توان پارچه را چند لایه کرد. فیلتراسیون برای بار دوم می تواند سودمند باشد. باقی مانده بره موم از اولین فیلتراسیون را می توان دوباره در آب یا الکل خیساند.

پس از فیلتراسیون باید مایع بدست آمده روشن، بدون ذرات و قهوه ای تیره یا کمی قرمز رنگ باشد (نگاه کنید به تصویر ۲). ماده بدست آمده باید در بطری تمیز، تاریک و بدون هوادهی نگه داشته شود (نگاه کنید به تصویر ۳). اگر بطری های رنگی تیره موجود نباشند، بطری ها باید در یک محل تاریک نگه داشته شوند یا با پارچه، کاغذ یا نی بسته بندی شوند تا از نور محافظت شود.

ترکیب عناصر برای عصاره الکلی ۱۰٪

میزان بره موم1 پیمانهیا100 گرمیا1 کیلوگرم
میزان الکل9 پیمانهیا900 گرمیا 9 کیلوگرم

ترکیب عناصر برای عصاره الکلی ۵٪

میزان بره موم1 پیمانهیا100 گرمیا1 کیلوگرم
میزان الکل19 پیمانهیا1900 گرمیا19 کیلوگرم

 

شما می توانید برای درست کردن عصاره های الکی ۱۰، ۲۰ و ۳۰ درصد بره موم با حلال الکی ۱۰۰ یا ۷۰ درصد از جدول های زیر استفاده کنید.

نوع عصاره الکلی برم موممیزان الکل 100 درصد بر حسب گرممیزان الکل 100 درصد بر حسب میلی لیترمیزان بره موم بر حسب گرم
10%9001146100
20%8001019200
30%700892300

 

نوع عصاره الکلی برم موممیزان الکل 70 درصد بر حسب گرممیزان الکل 70 درصد بر حسب میلی لیترمیزان بره موم بر حسب گرم
10%9001073100
20%800953200
30%700834300

یا می توانید ۱۰۰ گرم بره موم را به ۴۰۰ میلی لیتر اتانول ۷۰ درصد اضافه کنید (برای عصاره ۲۰ درصد)

روش دوم: عصاره آبی بره موم (آب)

عصاره آبی بره موم را می توان با خیساندن بره موم به مدت چند روز در آب و یا جوشاندن آن در آب جوش بدست آورد. سودمندی عناصر فعال موجود در عصاره آبی، کمتر از عصاره الکلی است، اما عصاره آبی دارای اثرات ضد باکتری و قارچ کشی بالایی است.

پس از تبدیل بره موم به قطعات کوچکتر، آن را درون ظرفی بریزید و سه برابر وزنش به آن آب ولرم (کمتر از ۳۵ درجه) به آن اضافه کنید و پس از آن به مدت ده روز به همین حالت، در جای تاریک نگه دارید تا خیس بخورد و روزانه دو یا سه بار در روز آن را چنگ بزنید یا تکان دهید. تمام مراحل دیگر، فیلتر کردن و غیره همانند روش ۱ است.

روش ۳: عصاره روغنی بره موم

۱۰ گرم بره موم پاک شده را با ۲۰۰ میلی لیتر (حدود ۲۰۰ گرم) از هر نوع روغن تصفیه شده (روغن نارگیل، روغن آفتابگردان و غیره) یا ۱۰۰ گرم کره مخلوط کنید.

ماده بدست آمده از مرحله قبل را، به مدت ۱۰ دقیقه، در یک حمام آب (مراقب باشید، دما بیش از ۵۰ درجه سانتیگراد نباشد) به آرامی حرارت بدهید(حرارت غیر مستیقم در داخل آب). عصاره بدست آمده را فیلتر کرده و داخل ظروف در بسته ( مهر و موم شده) در تاریکی نگهداری کنید.

از طریق روش ۱ قویترین عصاره بره موم به دست می آید. اما این بدان معنا نیست که بهترین استفاده برای همه باشد. به عنوان مثال در مورد التهاب چشم (یا عفونت و یا تحریک) بهترین عصاره بره موم برای استفاده، عصاره آبی است چرا که به دلایلی استفاده از الکل یا روغن در چشم، ایده خوبی نیست. عصاره روغن (روش سوم) بهترین استفاده برای مشکلات دهان (به عنوان مثال عفونت در لثه ها) و یا در مورد درمان های کودکان به دلیل پوست حساس آنها است. عصاره بره موم بدست آمده از روش ۱ بهترین استفاده را برای مصارف خارجی و یا ناراحتی های گوش (به عنوان مثال اوتیسم) خواهد داشت.

 

منبع:

ترجمه شده توسط فروشگاه اینترنتی بال اوی

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
×
واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پیام به پشتیبان